Zakładki:
Ulubione sklepy
Ulubione strony
RSS
wtorek, 20 sierpnia 2013

Każdy zagorzały fan musicali z pewnością doskonale kojarzy jedno z największym polskich widowisk jakim jest „Metro”. Jest to spektakl muzyczny wyreżyserowany przez Janusza Józefowicza, który do dnia dzisiejszego cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno widzów jaki i krytyków muzycznych.


Janusz Józefowicz znany jest z bardzo odważnych posunięć i kiedy w 1987 roku światło dziennie ujrzało przedstawienie zatytułowane „ Ćwiczenia musicalowe” to nikt nie wierzył w sukces tego widowiska. A tak naprawdę zapoczątkowało to wieloletnią historię „Metra”. Dokładnie 30 kwietnia 1991 roku w Dramatycznym Teatrze w Warszawie odbyła się prapremiera musicalu „Metro” a już rok później spektakl ten można było zobaczyć na Broadwayu. Amerykańcy krytycy muzyczni nie zostawili suchej nitki na tym przedstawieniu i po odegraniu 13 spektakli „Metro” zostało zdjęte z afisza. Takie niepowodzenie nikogo nie zraziło do dalszej pracy i od 1997 roku spektakl grany jest w Teatrze Studio Buffo. Ewenementem na skalę naszego kraju jest fakt, że w tym roku musical został odegrany po raz 1800. Mnóstwo aktorów, muzyków i tancerzy zaczynało właśnie i Janusza Józefowicza  a praca z nim umożliwiła im start w show biznesie.


Jeżeli chodzi o musicale na skalę światową to na wyróżnienie zasługuje spektakl „Koty”. Jest to musical skomponowany przez Andrew Webbera w 1977 roku. twórca otwarcie mówił o tym, że książka pod tytułem „Koty” była jego ulubioną powieścią i jego wielkim marzeniem było wystawienie muzycznego spektaklu na jej podstawie. Musical bił wszelkiego rodzaju rekordy popularności i odgrywany był na całym świecie. W Polsce jego premiera miała miejsce w 2003 roku w Teatrze Muzycznym Roma.

16:35, teatromio
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 02 lipca 2013

Wbrew pozorom ludzie bardzo chętnie chodzą do teatrów, na różne przedstawienia trzeba już na wiele miesięcy wcześniej kupować bilety bo te niemalże natychmiast od premiery szybko się wyprzedają. Wybieramy zarówno sztuki klasyczne jak i te bardziej nowoczesne, pokochaliśmy przedstawienia komediowe w których możemy zobaczyć wielu znanych aktorów. 

Polacy lubią także przedstawienia muzyczne, a jeśli już o tym mowa to nie można nie wspomnieć przedstawienia pod tytułem „Metro” w reżyserii Janusza Józefowicza. Początki tego musicalu sięgają 1987 roku, było to pierwsze w powojennej Polsce nowatorskie przedsięwzięcie. Spektakl grany jest do dziś a wychowało się na nim wiele gwiazd. U Janusza Józefowicza grały takie sławy jak Doda czy Edyta Górniak, Katarzyna Groniec czy Robert Janowski. Samo przedstawienie dotyczy grupy młodych osób, które poszukują swojego szczęścia w życiu. I chociaż obsada już dawno się zmieniła to musical cały czas cieszy się ogromną popularnością. Janusz Józefowicz do dziś zajmuje się produkowaniem takich przedstawień a jego najnowszym dzieckiem jest musical „Polita”.

Jeżeli chodzi o najsłynniejsze przedstawienie z poza granic naszego kraju to na wyróżnienie zasługuje między innymi „Cats”. Jest to musical skomponowany przez Andrew Webbera w latach osiemdziesiątych. Dzieło jest jednym z największych sukcesów komercyjnych w historii musicalu na całym świecie. Podbiło zarówno Broadway jak i West End. W Polsce premiera odbyła się w 2003 roku w Teatrze Muzycznym Roma. 

17:30, teatromio
Link Dodaj komentarz »

Panuje powszechna opinia, że Polacy to naród zaniedbany pod względem sztuki i kultury, uważa się, że nie chodzimy do teatrów, muzeów i galerii sztuki. Nic bardziej mylnego, na wszystkie popularne spektakle czy koncerty w filharmonii często trzeba kupować bilety z ogromnym wyprzedzeniem.

A jaka jest historia teatru, jak wyglądały jego początki?

No cóż, samych początków możemy się już doszukiwać w starożytnej Grecji, tam w 534 roku przed naszą erą odbywały się Wielkie Dionizje. Teatr swoje początki ma również w Rzymie gdzie odbywały się gdzie odbywały się liczne przedstawienia na igrzyskach, które w późniejszym okresie zostały zaadaptowane przez chrześcijan. W okresie oświecenia powrócono do antycznych przedstawień, jednak wiele rzeczy zostało zmienionych. Trzeba także wspomnieć o wielkim wpływie Szekspira.

Po drugiej wojnie światowej narodził się nurt realistyczny, którego celem było zatarcie granicy pomiędzy widzem a aktorem. 

Jeżeli chodzi o początki teatru w Polsce to nie można pominąć działalności Stanisława Wyspiańskiego który dokonał inscenizacji Wesela i Dziadów. Jego uczniem był między innymi Leon Schiller.

Podczas I wojny światowej nastąpiło lekkie rozluźnienie reżimu i cenzura nie była już tak mocna jak wcześniej. Pod koniec 1938 roku w Polsce działały już 32 teatry.W czasach PRL w teatrach dominowały przede wszystkim komedie takie jak Zemsta czy Król Włóczęgów. W latach 1945- 48 na deskach został wystawiony po raz pierwszy spektakl Moralność Pani Dulskiej. 

A teraz popularne są zarówno teatry państwowe jak i prywatne. Do tej działalności dołączyli się także sami aktorzy, którzy zakładają własne teatry. 

17:29, teatromio
Link Dodaj komentarz »